Szanowni Państwo,
Dobiega końca realizacja projektu „Rozszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej poprzez doposażenie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie” w ramach Działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, oś priorytetowa VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowa została zawarta w Warszawie w dniu 07 kwietnia 2017 r. pomiędzy Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Panem Jarosławem Sellinem, a Gminą Miejską Kraków – reprezentowaną przez Panią Katarzynę Król – Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu.
Wartość projektu –2 303 390,01 zł
dofinansowania z UE – 1 986 110,01 zł
Celem głównym projektu jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez zwiększenie oferty edukacyjno – kulturalnej w wyniku doposażenia Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie.
Do celów szczegółowych projektu zalicza się:
- edukację artystyczną dzieci i młodzieży w zakresie muzyki oraz gry na instrumentach
- zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie i rozpowszechnienie instrumentów muzyki dawnej i etnicznej oraz kultywowanie dawnych zwyczajów i obrzędów
- tworzenie warunków do udziału w życiu społecznym osobom i grupom zagrożonym wykluczeniem
- tworzenie warunków pozwalających na rozwijanie zdolności gry na instrumentach uczniom Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego
Realizowany projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne zgłaszane szkole przez instytucje z jej otoczenia, potwierdzone przeprowadzoną analizą popytu w zakresie edukacji kulturalnej i artystycznej wśród młodzieży i seniorów. Poprzez zakup instrumentów dawnych oraz etnicznych, zrekonstruowanych na podstawie źródeł historycznych – a także warsztatom i szkoleniom w zakresie nauki gry na tych instrumentach – projekt w szczególny sposób będzie miał wpływ na zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Na ten czas będziemy jedyną szkołą w Polsce posiadającą tego typu instrumenty. Dodatkowym atutem projektu jest fakt, że instrumenty te będą udostępnione uczestnikom warsztatów także poza szkołą, zapewniając szerokie grono odbiorców i docierając do ludzi, którzy nie mają na co dzień do czynienia z muzyką i jej historią.
Pragnę serdecznie powitać na dzisiejszej uroczystości rodziców, nauczycieli – także emerytowanych nauczycieli naszej szkoły oraz uczniów , a szczególnie zaproszonych gości:
- Pana Stanisława Rachwała – Radnego Miasta Krakowa
- Pana Jacka Bednarza – przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze oraz Panią Aurelię Czerwińską – Pacura i Pana Tomasza Kołomyjskiego – członków Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze
- Panią Aleksandrę Tatarę – przedstawiciela Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa
- Panią Małgorzatę Boryczko – dyrektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego
- Pana Witolda Woźniaka – prezesa ZNP Oddział Podgórze
oraz wiceprezesów ZNP – Panią Zofię Drobniak i Pana Romana Walczaka - Panią Beatę Zgutka – dyrektora IV Liceum Ogólnokształacącego oraz
- Panią Elżbietę Szaban – emerytowanego dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego
- Panią Ewę Ptasznik – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 29 oraz Panią Janinę Krasicką – wicedyrektora szkoły podstawowej nr 29
- Panią Renatę Gątkowską przedstawiciela Zespołu Ekonomiki Oświaty- osobę odpowiedzialną za zamówienia publiczne w projekcie.
- przedstawiciela Rady Rodziców szkoły – pana mecenasa Mariusza Piotra Brzozowskiego
Szanowni Państwo,
Efekt tego projektu to realizowane przez pięć lat, a być może i dłużej następujące działania edukacyjno-kulturalne:
- centrum konsultacyjne muzyki dawnej
- projekt koncertowy muzyka spod Wawelu
- weekendowe spotkania z muzyką
- fajfy z polskimi piosenkami
- spotkania – Dzieci Europy
- praca wokalisty na scenie
- pielęgnowanie tradycji
- realizacja nagrań z wykorzystaniem technik stereo
- muzyka inspirowana folklorem
- wielkie dzieła fortepianowe
Za chwilę podczas koncertu będziecie Państwo mieli okazję zobaczyć i wysłuchać przykładów działalności edukacyjno- kulturalnej szkoły.
Pragnę serdecznie podziękować Prezydentowi Miasta Krakowa Panu Jackowi Majchrowskiego i Radnym Miasta Krakowa za przeznaczenie kwoty 345 508,01 zł z budżetu miasta na „wkład własny” dla projektu. Dziękuję również Panu Piotrowi Glińskiemu – Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za to, że projekt nasz został doceniony.
Dzięki zrealizowanym dwóm projektom współfinasowanym przez Unię Europejską oraz Gminę Miejską Kraków mamy piękną salę koncertową, szkoła została rozbudowana – jest nowoczesna , wspaniale wyposażona i nauka w niej to wielka przyjemność dla uczniów i nauczycieli.
Pragnę również serdecznie podziękować nauczycielom, którzy w znaczący sposób przyczynili się do realizacji tego projektu, kierownikom sekcji : p. Katarzynie Słocie – Marciniec, p. Magdalenie Chrenkoff, p. Dorocie Pietras, p. Joannie Soleckiej, p. Tomaszowi Białowolskiemu, p. Waldemarowi Królowi, p. Wojciechowi Kamionce oraz wszystkim nauczycielom , którzy swoją kreatywnością , wyobraźnią i wiedzą bardzo pomagali w tworzeniu projektu.
Dziękuję pracownikom administracji : p. Marzenie Tabor – Madej, p. Szymonowi Lorencowi, p. Jadwidze Michalik, p. Kazimierze Bochenek.
Szczególnie dziękuję mojemu zastępcy p. dyrektorowi Jerzemu Kulawikowi.
Bardzo dziękuję osobom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszego koncertu;
Scenariusz – p. Katarzyna Słota – Marciniec
Głosy : p. Katarzyna Słota – Marciniec i p. Grzegorz Juras
Obsługa multimedialna –p. Andrzej Mądro
Rejestracja i realizacja dźwięku – p. Paweł Kostuj
A teraz zapraszam Państwa na wyjątkowy koncert.
Po koncercie zapraszam Państwa na poczęstunek.