Leszek Wiśniowski ur 11.08.1965 w Gliwicach (pseudonim Hefi)- flecista, saksofonista, kompozytor, pedagog.
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu prof. Jerzego Jarosika i studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in: Międzynarodowego Konkursu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych JazzJuniors (Kraków 1993r), I Konkursu Standardów Jazzowych (Siedlce 1996), nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki (1998), Nowej Tradycji (Warszawa 2001r.), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2015).
Muzyk konsekwentnie wykraczający poza ramy jednego stylu czy gatunku, intuicyjnie łączący odległe przestrzenie muzyczne. Głównie związany jest z muzyką jazzową i eksperymentalną. Jest członkiem stowarzyszenia wykonawców muzyki współczesnej „Muzyka Centrum”. Prowadzi klasę „Gry na flecie w zakresie muzyki jazzowej” w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako pedagog związany jest ponadto ze Szkołą Muzyczną w Skawinie oraz Szkołą Muzyczną im. B.Rutkowskiego w Krakowie. Koncerty jego zespołu emitowane były przez TVP Kultura, PR II, PR III.
Nagrał 4 płyty autorskie:
„Lechoechoplexita” (CM Records 2006)
„Kinetyka” (EWmusic 2010)
HeFi Quartet feat. Krzesimir Dębski –“Live” (TWDA 2013)
“Elektrycerz” (au.diom.at 2015)
Brał udział w nagraniu blisko 20-stu płyt innych muzyków. Tworzy unikatowe projekty z ikonami światowego fletu jazzowego i awangardowego: Jamie Baum i Robertem Dickiem. Współpracował również z artystami reprezentującymi bardzo różne obszary estetyczne, m.in. Joanną Słowińska, Agatą Zubel, Krzesimirem Dębskim, Markiem Chołoniewskim, Leszkiem Możdzerem, Krzysztofem Ścierańskim, Dominikiem Wanią, Pawłem Kaczmarczykiem, Michałam Nestorowiczem, Mikołajem Blajdą, Vishwa Mohan Bhattem, Giridharem Udupa, Sandeshem Popatkar (INDIA).
Jako solista współpracował z orkiestrami: Sinfonia Cracovia, Archetti, Sinfonia Baltica, Filharmonia Pomorska, Philharmonic Chamber Orchestra „Leopolis” (Lwów), Filharmonia w Guadalajara (Meksyk), Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Futura. Brał udział w projektach Ośrodka Praktyk Teatralnych – Gardzienice. Koncertował i nagrywał w Azji, Ameryce i w Europie. Zrealizował partie solowe na ścieżkach dźwiękowych 9 filmów z muzyką Krzesimira Dębskiego i Zygmunta Koniecznego:
„Stara Baśń” reż. Jerzy Hoffman, muz. Krzesimir Dębski
„Magiczne Drzewo” reż. Andrzej Maleszka (nagrodzony Emmy Award 2007)
„Ranczo” reż. Wojciech Adamczyk, muz. Krzesimir Dębski
„Tylko nie teraz” reż. Walerij Pendrakowski, muz. Zygmunt Konieczny
„Nie ten człowiek” reż, Paweł Wendorff, muz. Zygmunt Konieczny
„1920 Wojna i miłość” reż. Maciej Migas, muz. Zygmunt Konieczny
„Święty interes” reż. Maciej Wojtyszko, muz. Zygmunt Konieczny
„Sztos 2” reż. Olaf Lubaszenko, muz Krzesimir Dębski
„Ikony srebrnego ekranu” reż. Jarosław Antoszczyk, muz Zygmunt Konieczny
Leszek Wisniowski jest endorserem fletu basowego Pearl